Dlaczego nie dostrzegasz swoich sukcesów?

Dziś większość z nas ma jakieś plany, marzenia i od czasu do czasu odnosimy sukces w realizowaniu ich. Jednak wielu z nas w ogóle nie dostrzega, że właśnie zrobiliśmy coś wspaniałego i powinniśmy się z tego powodu cieszyć. Dlaczego tak się dzieje? Często hamujemy sami siebie i dbamy o to, żeby nasza głowa była zajęta tym, co negatywne, przez co trudniej nam zrozumieć i docenić te rzeczy, które są dla nas dobre.

Skupiasz się na celu, który jest znacznie dalej

Sukcesy często ukrywają się w małych kroczkach. Zamiast dążyć do jednego dużego celu, lepiej jest rozbić go sobie na miejsce i doceniać każdorazowo, kiedy uda nam się je osiągnąć. Niestety wielu z nas nie myśli w ten sposób. Widzimy przed sobą jeden konkretny cel i nie mamy czasu ani potrzeby, żeby zatrzymać się na chwilę i pomyśleć, co już nam się udało. Przez to nie dostrzegamy, jak wiele udało nam się już osiągnąć. Często jest to powodem wypalenia albo braku motywacji. Jeśli nie mamy czasu na celebrowanie naszych sukcesów, cały czas wydaje nam się, że mamy jeszcze daleko do celu, co wcale nie musi być prawdę.

Uważasz, że na nie nie zasłużyłeś

Bardzo wielu z nas ma wątpliwości. Zastanawiamy się, czy nasz sukces nie był przypadkiem wynikiem szczęścia albo dziwnego zbiegu okoliczności. Podcinamy sobie skrzydła, bo widzimy swoje wady i wiemy, że inne osoby na pewno poradziłyby sobie lepiej od nas. Kiedy więc przychodzi do nas sukces, który jest jak najbardziej zasłużony, to szukamy każdej możliwej wymówki, byle tylko wytłumaczyć sobie, dlaczego nie powinniśmy go świętować. W ten sposób bardzo szybko uczymy się bagatelizować nasze sukcesy i umniejszać im w konfrontacji z innymi. W konsekwencji w ogóle przestajemy zwracać na nie uwagę.

Cały czas porównujesz się do innych

Kiedy przed nimi znajduje się nasz ideał, który cały czas jest dwa kroki przed nami, możemy skupiać się na nim, a nie na tym, co sami osiągnęliśmy. Wielu z nas ma tendencję o porównania się z innymi, lepszymi albo gorszymi od nas. Pamiętaj, że zawsze znajdziesz kogoś, kto wykona dane zadanie szybciej od Ciebie albo wszystko mu się podczas niego nie uda. Ale to nie ma niczego wspólnego z Tobą. Twój sukces, który polega na byciu lepszym lub jego brak, bo tym razem ktoś Cię pokonał, nie ma żadnego znaczenia, bo nie wpływa w żaden sposób na twoje życie i nie wyznacza twojej obiektywnej wartości.

Więcej na temat sukcesów życiowych i biznesowych, a także na temat rozwoju osobistego przeczytasz w serwisie www.facepalm.pl.